
Uvek želimo da otkrijemo strategije koje će nam pomoći u poboljšanju zdravlja i životnog veka. Budizam, sa svojom bogatom istorijom i naglaskom na svesnosti i uravnoteženom životu, ima neke bezvremenske principe koji mogu dovesti do boljeg i dužeg života.
Integrisanje ovih aktivnosti u naše svakodnevne rutine ima potencijal da poboljša naše blagostanje i dovede do srećnijeg života.
Evo 7 praksi inspirisanih budizmom koje nam mogu pomoći da živimo zdravijim načinom života.
1. Srednji put
Srednji put, osnovni budistički koncept, zahteva umerenost i ravnotežu u svim aspektima života. Ovaj pristup pomaže u izbegavanju ekstrema i promoviše uravnotežen način života. Pravedna ravnoteža u ishrani, vežbanju i upravljanju stresom, pa čak i odnosima, dovodi do boljeg opšteg zdravlja i dugovečnosti. Princip ravnoteže može pomoći u sprečavanju pregorevanja i održavanju mentalnog i fizičkog blagostanja.
2. Uticaj ishrane na naš svakodnevni životni ciklus
Budizam naglašava važnost prisustva tokom obroka, poznatog kao svesna ishrana. Ova praksa podrazumeva obraćanje pune pažnje na ukuse, teksture i mirise hrane i sporo jedenje. Svesna ishrana može pomoći u sprečavanju prejedanja i podstaći bolju probavu. Istraživanje objavljeno u časopisu „Eating Behaviour“ otkrilo je da tehnike svesnosti mogu značajno smanjiti prejedanje i emocionalno jedenje.
3. Redovna meditacija
Meditacija je kamen temeljac budističke prakse, a njene koristi za mentalno i fizičko zdravlje su dobro dokumentovane. Pokazalo se da redovna meditacija smanjuje stres, snižava krvni pritisak i poboljšava emocionalno blagostanje. Pregled u JAMA Internal Medicine pokazao je da meditacija svesnosti može poboljšati anksioznost, depresiju i bol. Dodavanje samo nekoliko minuta meditacije u našu dnevnu rutinu može imati velike efekte na naše opšte zdravlje.
4. Vežbanje i održavanje fizičke aktivnosti
Budistička učenja često uključuju praksu svesnog kretanja kroz aktivnosti poput meditacije hodanja ili Tai Čija. Redovna fizička aktivnost je ključna za održavanje zdravlja i dugovečnosti. Svetska zdravstvena organizacija ističe da dosledno vežbanje može smanjiti rizik od hroničnih bolesti i poboljšati kvalitet života. Uživajte u duševnim nežnim vežbama koje takođe dodaju svesnost, mogu poboljšati i fizičko i mentalno zdravlje.
5. Življenje jednostavnim životom
Jednostavnost je ključni princip u budizmu, a usvajanje minimalističkog načina života može dovesti do smanjenja stresa i većeg zadovoljstva. Okruženje bez nereda može pozitivno uticati na mentalno zdravlje i produktivnost. Ljudi koji žive u organizovanim i pojednostavljenim prostorima prijavljuju niži nivo stresa i veće zadovoljstvo životom.
6.Saosećanje i ljubaznost mnogo znače
Budizam uči o važnosti saosećanja i ljubaznosti prema sebi i drugima. Vežbanje saosećanja može poboljšati emocionalno blagostanje i izgraditi pozitivne odnose. Čak i manja dela ljubaznosti mogu povećati sreću i
7. Zahvalnost i skromnost
Zahvalnost je fundamentalni aspekt budističkih učenja, a redovno razmišljanje o onome na čemu ste zahvalni može poboljšati mentalno zdravlje. Vođenje dnevnika zahvalnosti ili jednostavno priznavanje onoga što cenite može dovesti do povećane sreće i smanjenog stresa. Intervencije zahvalnosti značajno su poboljšale blagostanje i zadovoljstvo životom.