Indijska smokva: Zdravo, egzotično voće koje možete lako uzgojiti i kod kuće

Foto: rawibiza/pixabay.com

Opuncija, žabica, ukrasni kaktus, gospina pogača ili indijska smokva, egzotična je biljka koja obično služi kao ukras, ali krije i vrlo ukusne plodove.

Indijska smokva je biljka iz porodice kaktusovki, a njena pradomovina je Meksiko, gde se i dan danas uzgaja na plantažama. Vrlo je neobičnog izgleda, s velikim mesnatim listovima na kojima su bodlje, a vrhovi im krase ružičasti plodovi vrlo osvežavajućeg ukusa, prenosi N1info.hr.

Osim što je vrlo ukusna, indijska smokva ima mnoge zdravstvene prednosti.

Indijska smokva kao lek

Plod indijske smokve vrlo je niskokaloričan – 100 g ploda ima samo 41 kalorije, a sadrži puno vitamina i minerala, vlakna, proteina i ugljenih hidrata. Neka preliminarna istraživanja pokazuju da ova biljka ima snažna protivupalna, antivirusna i antikoagulacijska svojstva, stoga je vrlo efikasna u lečenju upale sluznice želuca i creva. Osim toga, smanjuje grčeve, zaustavlja proliv i uopšteno poboljšava probavu.

Indijska smokva je odlična i za kožu jer može pomoći u smirivanju upala na koži, u smanjenju pojave bubuljica i akni, ubrzava zarastanje rana i ublažava simptome atopijskog dermatitisa i ekcema.

Neka istraživanja pokazuju da pojedinačne doze indijske smokve kod nekih ljudi mogu smanjiti nivo šećera u krvi za 17 do 48 posto, ali nije poznato može li produžena svakodnevna upotreba dosledno smanjiti nivo šećera u krvi.

Posebno je zanimljivo da je indijska smokva efikasan lek protiv mamurluka. Naime, ekstrakt iz kore ploda može ublažiti tipične simptome preterivanja u alkoholu – mučninu, vrtoglavicu, dehidraciju i intoksikaciju.

Uzgoj indijske smokve kod kuće

Ova biljka voli tople predele te najbolje uspeva upravo tamo. Ako živite u području s toplijom klimom, opunciju lako možete uzgojiti kod kuće. Može se razmnožavati semenjem ili kalemljenjem, odnosno lisnim reznicama.

Ako odlučite da posadite seme, dve ili tri semenke položite u zemlju i lagano ih pritisnite. Saksiju držite na toplom mestu, ali da nije na direktnom suncu. Kako se ipak radi o kaktusu, on podnosi sušu, ali se ipak mora zalivati kada mu je zemlja suva. Nemojte odustati ako vaša opuncija odmah ne razvije plodove jer u nekim slučajevima moraju proći čak tri do četiri godine pre pojave cvetova i plodova.

Kod razmnožavanja lisnim reznicama, položite zdravi komad kaktusa na zemlju u hlad i pustite neka tako stoji nedelju do dve dana. Kad rana na kaktusu zaraste, donji deo uspravno zakopajte u zemlju i smestite ga na sunce.

Prednost uzgoja indijske smokve je ta što kod nas nema štetočina, odnosno uzročnika bolesti koji bi biljku mogli ugroziti.

Recepti s indijskom smokvom

S indijskom smokvom treba oprezno rukovati zbog bodlji, ali zapravo se lako čisti. Pre nego krenete da ga ljuštite, plod stavite u vodu da omekša jer ćete tako lakše ukloniti bodlje. Kad ste uklonili bodlje, odsecite gornji i donji deo ploda i koru zarežite po dužini, baš kao kad čistite avokado. Pazite da konzumirate samo potpuno zrele plodove koji moraju biti crveni.

Ovo ukusno voće možete jesti samo, ali njime oplemeniti i mnoga jela i napitke. Evo nekoliko zanimljivih recepata kojim ćete oduševiti svoje ukućane i prijatelje.

Krofne od indijske smokve

Sastojci

• 150 g plodova opuncije

• 100 g brašna

• 1 jaje

• 2 -3 dcl mleka

• prstohvat soli

• ulje za prženje

• šećer u prahu

Priprema:

Od brašna, jaja, mleka i soli napravite gušću smesu i ostavite da miruje pola sata. Plodove očistite, oljuštite i isecite na kriške te ih umočite u smesu od brašna. Pržite ih u dubokom ulju poput krofni dok ne poprime zlatnu boju i poslužite posipane šećerom u prahu.

Smoothie od indijske smokve

Sastojci

• jedna banana

• 3 indijske smokve

• ovseno, kokosovo ili bademovo mleko

• malo cimeta

• kašičica meda

Priprema:

Plodove indijske smokve očistite i oljuštite, kao i bananu. U blenderu ih izmiksajte s biljnim mlekom po izboru i dodajte prstohvat cimeta i kašičicu meda. Smoothie možete popiti sam ili ga staviti u posudu i na vrh dodati ovsene pahuljice, orašaste plodove i sveže voće.

Prethodni tekst10 namirnica iz kuhinje koje vam potamniti kosu na prirodan način
Sledeći tekst5 genijalnih bolivudskih filmova koje treba da pogledate što pre (video)

POSTAVI KOMENTAR

Molim upišite vaš komentar!
Upišite vaše ime