Tradicionalni indijski napitak koristan za širok spektar oboljenja

Foto: pexels.com/ketut-subiyanto

Voda sa dodatkom začina kumin smatra se izuzetno blagotvornom za zdravlje celog organizma

Kumin je zelena začinska biljka koja potiče iz Indije, gde se i tradicionalno uzgaja i koristi u lekovite svrhe u vidu jednostavnog napitka koji se naziva „jeera water“ – voda sa kuminom. Voda sa dodatkom kumina može pomoći kod raznih oboljenja, poput probavnih tegoba, dijabetesa, kožnih bolesti, čak i problema sa krvnim pritiskom.

Kao začin, kumin je bio popularan još u drevnom Egiptu, a tome svedoče i nađeni plodovi kumina u egipatskim grobnicama. Za zrna kumina se dosta govori i u Bibliji. Za vreme rimskih imperatora se kumin tretirao kao začin, ali i kao lek. Rimljani i Grci su ga koristili kao lek i kozmetički da izblede ten.

Hemijski sastav kumina čine 3 do 7 odsto eteričnog ulja, 13 do 16 odsto masnog ulja, belančevine, tanine, sirćetna kiselina. Nadzemni deo biljke sadrži flavonoide kempferol i kvarcitin, kao i izoramnetin. Osim toga, ima blagotvorne antioksidanse kao što su vitamin C i vitamin A, pored esencijalnih ulja. Semenke kumina sadrže mononezasićene masnoće, dijetalna vlakna, proteine i antioksidanse. Bogate su vitaminima A, B, C i E, kao i mineralima gvožđem, manganom i magnezijumom.

Antioksidansi u kuminu su posebno dobri za prevenciju raka debelog creva. On takođe deluje antiupalno kada su disajni putevi u pitanju. Ulje kumina se pokazalo efektnim i za menstrualne probleme. Seme kumina sadrži gvožđe i poboljšava stanje jetre. Eterično ulje kumina je korisno sredstvo za ojačavanje odbrambenih snaga organizma i kod različitih alergija. Kumin je dokazano sredstvo protiv alergija, alergija na prah i polen, kao i protiv neurodermita.

Kumin kao lek je diuretik, sredstvo protiv nadimanja, stimulans, adstrigens, emenagogik i antispazmodik. U medicinske svrhe koristi se za pomoć pri varenju, stimuliše želudačnu sekreciju, kao i sekreciju pankreasa i žuči, a istovremeno ublažava grčeve i eliminiše gasove iz creva.

Kumin takođe tretira upalu grla, prehladu, artritis. Poznat je i kao prirodni detoksifikator. Dragoceno je sredstvo za lečenje dijareje usled dispepsije i promuklosti, a može vas osloboditi nadutosti i kolika. Može da poveća laktaciju i smanjuje mučninu u trudnoći.

Recept za pripremu vode sa kuminom

U lončić dodajte 1 kašičicu semenki kumina, može i kumina u prahu pa zagrejati na laganoj vatri, oko 5 sekundi. Potom prelijte sa 250 mililitara vode pa ostavite da zakuva. Zatim poklopite i ostavite da odstoji oko 5 minuta. Nakon toga procedite napitak u šoljicu i popijte ga dok je još topao. Po želji, u napitak možete dodati kašičicu meda.Takođe, u vodu sa kuminom možete dodati polovinu isceđenog limuna ili malo cimeta u prahu. Vodu sa kuminom pijte u jutarnjim satima, oko pola sata pre doručka.

Prethodni tekst10 zdravstvenih prednosti ašvagande i načini na koje se možete koristiti
Sledeći tekstRoditelji u Indiji tuže sina jer još nisu dobili unuka, odšteta – 650.000 dolara

POSTAVI KOMENTAR

Molim upišite vaš komentar!
Upišite vaše ime